Skip to content

128 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block8102
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF2GSH 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
54%
Improvement Value:$109,000
46%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,482+3.0%
2024$9,202+3.1%
2023$8,922+1.4%
2022$8,800+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,054DeedBook 5834, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1924