Skip to content

144 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block8102
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SFB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
58%
Improvement Value:$120,800
42%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,466+10.1%
2024$10,411+3.1%
2023$10,095+1.4%
2022$9,956+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,077DeedBook 20220, Page 64837

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,059DeedBook 20180, Page 37177Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 12313, Page 9846

Property Built

Built

Year Built: 1946