Skip to content

148 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block8102
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
53%
Improvement Value:$142,700
47%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,349+3.0%
2024$11,985+14.9%
2023$10,432+1.4%
2022$10,290+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,077DeedBook 20230, Page 76625

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,077DeedBook 20220, Page 20944Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5237, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1946