Skip to content

140 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block8102
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,600
56%
Improvement Value:$106,400
44%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+3.0%
2024$9,433+6.0%
2023$8,896+1.4%
2022$8,771+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 20230, Page 1532

Property Built

Built

Year Built: 1927