Skip to content

176 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 21, 1998

Property Information

Block8102
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1GSH 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,700
56%
Improvement Value:$132,400
44%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,184+3.0%
2024$11,824+3.1%
2023$11,465+1.4%
2022$11,308+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,381DeedBook 5554, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1946