Skip to content

523 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block8203
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class10
Description1SCB BRAD TIRE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,333
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
40%
Improvement Value:$199,400
60%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,349+3.0%
2024$12,955+3.1%
2023$12,561+1.4%
2022$12,389+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,333DeedBook 20201, Page 3574

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

Sq Ft2,333DeedBook 20180, Page 34774Recorded4/23/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1957