Skip to content

735 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
May 10, 2018

Property Information

Block8403
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description1SCB CARREPAIR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
86%
Improvement Value:$19,100
14%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+3.0%
2024$5,300+3.1%
2023$5,138+1.4%
2022$5,068+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft891DeedBook 20180, Page 42902

Property Built

Built

Year Built: 1927