Skip to content

25-27 Carmer AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jan 3, 2026

Property Information

Block8404
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,600
43%
Improvement Value:$191,700
57%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,603+3.0%
2024$13,202+3.1%
2023$12,801+1.4%
2022$12,625+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

DeedBook 20260, Page 8103

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,272DeedBook 5217, Page 398

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1963