Skip to content

9 Terrace PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block8507
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
36%
Improvement Value:$120,700
64%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+3.1%
2024$7,144+3.2%
2023$6,919+1.4%
2022$6,821+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$372,500

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20240, Page 13328

Property Built

Built

Year Built: 1917