Skip to content

290 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block8803
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
38%
Improvement Value:$134,300
62%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+3.0%
2024$8,411+3.1%
2023$8,155+1.4%
2022$8,044+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 12076, Page 1865

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 5867, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1927