Skip to content

286 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1916

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 23, 2008

Property Information

Block8803
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
45%
Improvement Value:$118,000
55%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+3.0%
2024$8,399+3.1%
2023$8,144+1.4%
2022$8,032+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,084DeedBook 12138, Page 2933

Property Built

Built

Year Built: 1916