Skip to content

322 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 16, 2012

Property Information

Block8803
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SCB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
40%
Improvement Value:$97,600
60%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+3.0%
2024$6,345+3.1%
2023$6,152+1.4%
2022$6,067+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6343, Page 387

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5241, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1897