Skip to content

550 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$8,600,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block9001
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class10
Description3SB 66APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage23,244
Acreage1.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,310,000
49%
Improvement Value:$2,440,000
51%
Total Assessment$4,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$205,292+11.8%
2024$183,578+3.1%
2023$177,997+1.4%
2022$175,558+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$8,600,000

To:

Sq Ft23,244DeedBook 20230, Page 2415

Property Built

Built

Year Built: 1972