Skip to content

348 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block9702
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
46%
Improvement Value:$115,200
54%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667+3.0%
2024$8,411+3.1%
2023$8,155+1.4%
2022$8,044+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927