Skip to content

356 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block9702
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
45%
Improvement Value:$120,400
55%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,877+3.0%
2024$8,615+3.1%
2023$8,353+1.4%
2022$8,238+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 20171, Page 6457Recorded12/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1963