Skip to content

326 Stephens StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$37,245
Last Sale Date
Dec 9, 2002

Property Information

Block9702
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
41%
Improvement Value:$108,900
59%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+3.0%
2024$7,210+3.1%
2023$6,990+1.4%
2022$6,895+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$37,245

To:

Sq Ft1,140DeedBook 5936, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1897