Skip to content

108 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block964
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
48%
Improvement Value:$170,200
52%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+3.8%
2024$10,677+4.0%
2023$10,268+1.6%
2022$10,111-1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$193,500

From:

To:

Sq Ft1,237DeedBook 12506, Page 5775Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927