Skip to content

29 Palmer StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2001

Property Information

Block1026
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,412
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
42%
Improvement Value:$197,200
58%
Total Assessment$337,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+3.8%
2024$11,033+4.0%
2023$10,611+1.6%
2022$10,449+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 5122, Page 263

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929