Skip to content

30 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block1031
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
52%
Improvement Value:$157,100
48%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+3.8%
2024$10,677+4.0%
2023$10,268+1.6%
2022$10,111-16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947