Skip to content

371 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Date
Apr 21, 1978

Property Information

Block1031
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,544
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
39%
Improvement Value:$198,200
61%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,078+3.8%
2024$10,673+4.0%
2023$10,265+1.6%
2022$10,108-3.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953