Skip to content

33 Philips StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block962
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,308
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,400
44%
Improvement Value:$203,500
56%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,242+3.8%
2024$11,794+4.0%
2023$11,343+1.6%
2022$11,170+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 6067, Page 851

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5077, Page 210

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 5023, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1938