Skip to content

54 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block1086
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,925
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$276,800
61%
Total Assessment$451,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,325+9.9%
2024$13,948+4.0%
2023$13,414+1.6%
2022$13,209+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 20170, Page 91183Recorded10/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952