Skip to content

29 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block1086
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,846
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
41%
Improvement Value:$246,300
59%
Total Assessment$420,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,250+3.8%
2024$13,729+4.0%
2023$13,204+1.6%
2022$13,002+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,846DeedBook 12364, Page 9541

Property Built

Built

Year Built: 1954