Skip to content

5 Morley LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block1086
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,850
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
40%
Improvement Value:$260,800
60%
Total Assessment$434,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,742+3.8%
2024$14,203+4.0%
2023$13,659+1.6%
2022$13,451+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,850DeedBook 12376, Page 6344

Property Built

Built

Year Built: 1954