Skip to content

110 Warwick StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block10
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,162
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
33%
Improvement Value:$177,300
67%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+3.8%
2024$8,634+4.0%
2023$8,304+1.6%
2022$8,177+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 12519, Page 3966

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5989, Page 905

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5457, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1931