Skip to content

11 Tunbridge PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$231,750
Last Sale Date
Aug 5, 2003

Property Information

Block40
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,200
32%
Improvement Value:$211,100
68%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,525+3.8%
2024$10,141+4.0%
2023$9,753+1.6%
2022$9,604+17.4%
Property History

Property Sale

Sale
$231,750

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6022, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1923