Skip to content

158 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Aug 16, 2001

Property Information

Block1101
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
49%
Improvement Value:$174,100
51%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+3.8%
2024$11,118+4.0%
2023$10,692+1.6%
2022$10,529+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5822, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1941