Skip to content

383 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block1031
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
48%
Improvement Value:$137,400
52%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+3.8%
2024$8,650+4.0%
2023$8,320+1.6%
2022$8,192-11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 20190, Page 9053

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 20160, Page 59301Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5558, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1953