Skip to content

54 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 28, 2008

Property Information

Block1031
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,112
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,600
43%
Improvement Value:$224,700
57%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,375+3.8%
2024$12,886+4.0%
2023$12,393+1.6%
2022$12,204+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,112DeedBook 12165, Page 5622

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6219, Page 487

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5376, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1947