Skip to content

81 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block1111
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,408
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
41%
Improvement Value:$236,000
59%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,483+5.0%
2024$12,847+4.0%
2023$12,355+1.6%
2022$12,166-8.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 20180, Page 57892

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 12131, Page 3191

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12078, Page 8761

Property Built

Built

Year Built: 1928