Skip to content

15 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block1141
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,633
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,100
37%
Improvement Value:$285,300
63%
Total Assessment$451,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,311+3.8%
2024$14,752+4.0%
2023$14,188+1.6%
2022$13,971+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,633DeedBook 20210, Page 92886

Property Built

Built

Year Built: 1951