Skip to content

197 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 22, 2006

Property Information

Block1141
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,629
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
36%
Improvement Value:$293,300
64%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,546+3.8%
2024$14,977+4.0%
2023$14,404+1.6%
2022$14,184-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,629DeedBook 6341, Page 654

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5471, Page 684

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5084, Page 478

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952