Skip to content

34 Brookdale RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Date
Oct 10, 1975

Property Information

Block1172
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,168
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
46%
Improvement Value:$282,800
54%
Total Assessment$527,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,903+3.8%
2024$17,249+4.0%
2023$16,589+1.6%
2022$16,335+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939