Skip to content

65 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block1173
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,588
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
53%
Improvement Value:$213,200
47%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,136+3.9%
2024$14,574+4.0%
2023$14,007+1.6%
2022$13,789+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft1,588DeedBook 20250, Page 12458

Property Built

Built

Year Built: 1931