Skip to content

83 Davis AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 24, 2001

Property Information

Block966
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,515
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
41%
Improvement Value:$225,700
59%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,927+3.8%
2024$12,454+4.0%
2023$11,978+1.6%
2022$11,795+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,515DeedBook 5750, Page 220

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927