Skip to content

34 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jun 24, 1991

Property Information

Block1177
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
47%
Improvement Value:$267,800
53%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,238+4.9%
2024$16,425+4.0%
2023$15,797+1.6%
2022$15,555+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,792DeedBook 5187, Page 774

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4932, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1932