Skip to content

108 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Feb 10, 2014

Property Information

Block1190
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,741
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
52%
Improvement Value:$224,700
48%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,776+3.8%
2024$15,199+4.0%
2023$14,618+1.6%
2022$14,395+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932