Skip to content

12 Hyde RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block1176
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,742
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
56%
Improvement Value:$188,100
44%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,613+3.8%
2024$14,079+4.0%
2023$13,540+1.6%
2022$13,333-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937