Skip to content

27 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Dec 3, 1987

Property Information

Block1204
Lot103
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,962
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
47%
Improvement Value:$238,100
53%
Total Assessment$445,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,108+3.8%
2024$14,556+4.0%
2023$13,999+1.6%
2022$13,785-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

To:

Sq Ft1,962DeedBook 5004, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1954