Skip to content

1570 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1901

Last Sale Price
$128,675
Last Sale Date
Oct 10, 2017

Property Information

Block1204
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,582
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,900
49%
Improvement Value:$180,400
51%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+3.8%
2024$11,513+4.0%
2023$11,073+1.6%
2022$10,904-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,675

To:

Sq Ft1,848DeedBook 20171, Page 4235

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12158, Page 3201

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5721, Page 364

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5102, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1901