Skip to content

23 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$721,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block1204
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
48%
Improvement Value:$228,800
52%
Total Assessment$436,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,793+3.8%
2024$14,252+4.0%
2023$13,707+1.6%
2022$13,497-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$721,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20230, Page 63523

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20181, Page 7014Recorded12/12/2018

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5864, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1954