Skip to content

15 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Oct 29, 2012

Property Information

Block1263
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,375
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
47%
Improvement Value:$219,700
53%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,118+3.8%
2024$13,601+4.0%
2023$13,081+1.6%
2022$12,881+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$351,000

To:

Sq Ft1,375DeedBook 12399, Page 7441

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5890, Page 437

Property Sale

Sale
$229,100
DeedBook 5813, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1936