Skip to content

77 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block1264
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
47%
Improvement Value:$219,100
53%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+3.8%
2024$13,546+4.0%
2023$13,028+1.6%
2022$12,829-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 12318, Page 3724

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 12043, Page 5086

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5330, Page 588

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930