Skip to content

135 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 22, 2017

Property Information

Block1265
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
42%
Improvement Value:$242,800
58%
Total Assessment$418,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,185+3.8%
2024$13,667+4.0%
2023$13,144+1.6%
2022$12,943-8.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20170, Page 23445

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 20160, Page 85021Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5816, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1929