Skip to content

103 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block1265
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,339
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
45%
Improvement Value:$211,700
55%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,130+3.8%
2024$12,650+4.0%
2023$12,167+1.6%
2022$11,981-8.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 20170, Page 25053Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$255,600
DeedBook 5867, Page 500

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5806, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1928