Skip to content

120 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block1266
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
51%
Improvement Value:$168,400
49%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,662+3.8%
2024$11,235+4.0%
2023$10,806+1.6%
2022$10,641-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20210, Page 92911

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12306, Page 1269

Property Built

Built

Year Built: 1929