Skip to content

104 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2007

Property Information

Block1266
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
53%
Improvement Value:$154,700
47%
Total Assessment$330,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+3.8%
2024$10,788+4.0%
2023$10,375+1.6%
2022$10,217-12.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929