Skip to content

118 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Date
Sep 12, 2001

Property Information

Block1266
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,537
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
52%
Improvement Value:$162,400
48%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,458+3.8%
2024$11,039+4.0%
2023$10,617+1.6%
2022$10,455-10.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929