Skip to content

102 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 4, 1997

Property Information

Block1266
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,442
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
51%
Improvement Value:$171,500
49%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+3.8%
2024$11,337+4.0%
2023$10,903+1.6%
2022$10,737-10.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929