Skip to content

130 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Aug 27, 1999

Property Information

Block1266
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,428
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
48%
Improvement Value:$190,000
52%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394+3.8%
2024$11,941+4.0%
2023$11,485+1.6%
2022$11,309-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5636, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1929